Ana Sayfa

YUNUS ARAN BİRLİKTELİĞİ

Constantin Victor Spiridonidis


Prof. Constantin Victor Spiridonidis

1954 doğumlu olan Prof. Spiridonidis, Selanik’teki Aristoteles Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesinden 1978 yılında mezun olmuştur. Akademik çalışmalarına Paris Üniversitesinde devam eden Prof. Spiridonidis doktora derecesini Aristoteles Üniversitesinde tamamlamıştır ve halen aynı üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Konuk Profesör olarak bulunduğu Aarhus Üniversitesinin yanı sıra, Brüksel’deki Free Üniversitesinde, yine Belçika’da Louvain-La Neuve’deki Katolik Üniversitesi’nde, Lyon, Paris-La-Villette Üniversitelerinde, İngiltere’deki Portsmouth, Plymouth Üniversitelerinde, Viyana Teknik Üniversitesi’nde, St-Etienne Güzel Sanatlar Akademisi’nde ve Antwerp?Üniversitelerinde çağrılı konuşmacı olarak konferanslar vermiştir.

Prof. Spiridonidis bir çok üniversitenin mimarlık bölümünde de jüri üyesi olarak görev yapmaktadır. Bunlar arasında Portsmouth, Louvain Katolik Üniversitesi, Vasa Politeknik, Ion Mincu Üniversitesi Mimarlık Bölümü sayılabilir.

Uluslararası dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi  bulunan Profesör Spiridonidis 'in  Avrupa Birliği’nin mimarlık konusundaki kurullarında da görevli olduğu bilinmektedir. Prof. Spiridonidis AB tarafından desteklenen mimari projelerin değerlendirme komitesindeki görevinin yanı sıra,1993’den beri Avrupa Birliği Mimarlık Eğitim Birliği (EAAE) komite üyesidir. 1997-1998 yılları arasında EAAE ikinci başkanlığını üstlenmiş, 1998-2000 yılları arasında da Başkanlığı görevini yürütmüştür. Prof. Spiridonidis Avrupa Birliği’nin Mimarlık Eğitimi Komisyonu’nda Yunanistan temsilcisi olarak görev yapmaktadır.

Prof. Spiridonidis Portsmouth, Viyana, Paris-La-Villette ve Aachen Universiteleri Mimarlık Fakülteleri arasındaki Erasmus projelerinin koordinasyonu görevini de yürütmektedir.??Prof. Spiridonidis'in  mimari uygulama projelerine örnek olarak Aristotles Üniversitesi’ne 1982-1985 ve 1994-1994 yılları arasında ek olarak inşa edilen Veterinerlik fakültelerinin  yapıları verilebilir.?