Ana Sayfa

YUNUS ARAN BİRLİKTELİĞİ

Defne Koz

 

Defne Koz

Endüstri tasarımcısı olan Defne Koz çalışmalarını ve zamanini Milano, Şikago ve İstanbul’da bulunan stüdyolarında sürdürmektedir.

Defne Koz,  Foscarini, Leucos, FontanaArte, Sharp, Alessi, Mobileffe, Liv’it, Pirelli, Slide, Egizia, Rapsel-Nito, Gabbianelli, Cappellini, Guzzini, Steel, RSVP, WMF, Vitra, Authentics, Nissan, Casio, Alparda, MPD, Gaia&Gino, Nurus, Derin  firmaları için 160’dan fazla ürün tasarlamıştır.

Yakın zamanda Vitra için tasarladığı ürünler RedDot Design Award 2006 ödülünü almış, “Dress” ve “Circus” isimli lamba tasarımları Fuscarini’nin 10 senede en çok satılan ürünleri arasında yer almış “Relax” adlı lambası ID Magazine Design Annual “Best in Category” ödülüne layık görülmüş, ürünleri ADI indexine seçilmiştir.   Gaia &Gino’ya tasarladığı “Liquids” isimli bardakları Chicago Athenaeum Museum of Architecture and Design Good Design Award ile odullendirilmistir.

Ic mekan projeleri ve tasarımları arasında Eczacıbaşı üst yönetim merkezi tasarımı, bir çok özel konut iç düzenlemesi, pek çok satış mekanları, ve Mies Van Der Rohe’nin Şikago Lake Shore Drive’da yaptığı binanın daire renovasyonu bulunmaktadır.

Defne Koz’un tasarım kavramı Ettore Sottsass studiosunda aldığı eğitim, kendisinde bütünleşmiş olan Türk ve İtalyan kültürlerinin karışımı ve çok farklı ürün tiplerine olan güçlü merakından etkilenmektedir. İlgi yelpazesi dijital ses sistemleri teknolojilerini insancıllaştırmaktan başlayarak geleneksel el yapımı seramiklerin yeniden keşfine kadar uzanmaktadır.

Tüm projelerinde ortak olan nokta kendi özgün tasarım dili ve malzemelerin algılama özellikleri üzerinde yürüttüğü araştırmalardır. Alessi için metal tel calisma tekniğine yeniden yorum getirmiş, Egizia için yenilikçi cam süslemeyi araştırmış, Guzzini için Murano camının özelliklerinin endüstriyel kalıplama teknikleriyle uygulanmasını sağlamıştır. Vitra için yüksek teknoloji jel malzemelerinin banyo ortamında kullanılmasını önermiş ve Türkiye’de İznik çinileri geleneğinin yeniden canlandırılmasına yardımcı olmuştur.

Geçmişte Milano’da Domus Akademi’de; Japonya’da  Fukui Prefecture; Londra’da Architectural Association; İstanbul Teknik Üniversites; İstanbul Bilgi Üniversitesi; Buenos Aires’te Centro Borges gibi kuruluşlarda seminerler düzenlemiştir.

Tasarımları Triennale di Milano, Galleria Jannone, Galeria Posteria, Spazio Mudima, Ideabooks, Galleria Post Design, Spazio Vigentina in Milan, Biennale del Vetro Venezia, MeDesign in Genoa, IDYB Koeln, Kunstmuseum Dusseldorf, Ubersee Museum Bremeb, Ozone Gallery Tokyo, Abitare il Tempo Verona, Museo di Pietrarsa Napoli, Designers’ Odyssey METU Ankara, Ars Design Gallery Ankara’da  sergilenmiştir.

Ankara’da İtalyan filolojisinden mezun olduktan sonra Domus Akademisi’nde Yüksek Lisans eğitimini almıştır.