Ana Sayfa

YUNUS ARAN BİRLİKTELİĞİ

Dr. Yük. Müh. Mimar Doğan Hasol

1956’da Galatasaray Lisesi’ni, 1961’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Bir süre aynı fakültede asistanlık yaptı. Yine 1961’de daha öğrenciyken Mimarlık ve Sanat Dergisi’ni çıkaran gruba katıldı. 1965-66’da Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin Sekreter Üyeliği’ni, 1966-69 arasında da Mimarlar Odası’nın dergisi MİMARLIK Yazi İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. Mimarlar Odası Yönetim Kurullarında görev aldı.

1968’de bir grup arkadaşıyla birlikte, yapı alanında bir bilgi merkezi olan ve Türkiye’de mimarlık mesleğinin gelişmesine büyük katkılar getiren Yapı-Endüstri Merkezi’nin kuruluşunu gerçekleştirdi. 1978’de, YEM’in üyesi olduğu Uluslararası Yapı Merkezleri Birliği (UICB)’nin Yönetim Kurulu Üyeliği’ne, 1980’de Başkan Yardımcılığına, 1989 ve 1992’de üst üste iki kez üçer yıllık dönemler için Başkanlığına seçildi. Başkanlığı sona ererken kendisine UICB Genel Kurulu’nca onursal üyelik payesi verildi.

Yaklaşık otuz yıldan beri Yapı-Endüstri Merkezi’nin başında olan Doğan HASOL, bu kurumun bilgi merkezi işlevi doğrultusunda YAPI Dergisi’nin yanısıra başta Yapı Kataloğu olmak üzere, mesleki kataloglar ve mimarlık kitaplarının yayınlanmasına, mesleki kurslar, konferanslar, seminerler, sergiler düzenlenmesine öncülük etti. Yayın etkinlikleriyle, Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin 94/95 dönemi Basın-Yayın Ödülü’nü kazandı.

Serbest mimarlık çalışmalarını eşi ve kızıyla birlikte kurdukları Has Mimarlık grubu içinde sürdürmektedir. Bu kapsamda eşi Hayzuran HASOL ile birlikte yapı dalında, Mimarlar Odasının 1990 Ulusal Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır.

İlk baskısı 1975’te çıkan ‘Ansiklopedik Mimarlar Sözlüğü’ 7 kez basılmıştır. Daha sonra yayımlanan İngilizce-Fransızca-Türkçe ‘Mimarlık ve Yapı Terimleri Sözlüğü’ önemli kaynak yayınlardan biri olmuştur. Bu ikinci sözlük İngilizce-Fransızca-İngilizce olarak Fransız yayınevi Le Moniteur tarafından ‘Architecture et Batiment/Architetecture and Building’ adı altında 1997’de Paris’te yayımlandı.

Hasol’un ayrıca çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmış yazılarının bir bölümünü derlediği ‘Yağma Var’ ve ‘Her Şeyin Mimarı Var’ adlı kitapları bulunmaktadır.