Ana Sayfa

YUNUS ARAN BİRLİKTELİĞİ

"İnsan Yaşadığı Yere Benzer"

tarih: 
12/16/2014
poster: 
Ayfer_Tunc0mini.jpg
konusmaci: 

 

İnsan Yaşadığı Yere Benzer

Tarih: 16 Aralık 2014

Saat: 14.30

Yer: MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu, Fındıklı, İstanbul

Konuşmacı hakkında daha fazla bilgi için http://www.yunusaran.org/ayfer-tunç adresini ziyaret edebilirsiniz.

Konuşma Özeti:

Şehir, insan yaratıcılığının en üst noktası ve medeniyetin haritası. İnsan ise kendine özgü bir şekilde olağandışı bir yaratık. Bir yanda ateşi keşfetmek, şehirler inşa etmek, muhteşem şiirler yazmak, dünyaya çeşitli yorumlar getirmek, mitolojik imgeler yaratmak gibi yüksek zihinsel meziyete sahip olurken diğer taraftan hemcinslerine karşı savaş açmaktan, yanılgıya düşmekten, çevresini yok etmekten bir türlü vazgeçmiyor. 

Bina cephelerine kuşlar için ev yapan incelikli bir mimariden, kuşlar konmasın diye dikenli teller geren bir mimariye geçiş yaşanıyor. İnşa kültürü değil yıkım kültürü yürürlükte. Bize ne oldu? Yaşadığımız yerlere benzediğimiz için mi hayatımızdaki kötülük sıradanlaşıyor, içimizdeki şeytan dışarı çıktığı için mi şehirlerimiz bu halde?

İnsan mutsuz, çünkü hayat yıkım-hız-doğayla savaş haline gelmiş vaziyette. Bu yeni hayatın yarattığı bir depresyonun dibindeyiz. Yoklara karışan her bina ile benim de bir parçam yok oluyor. Kendimi her geçen gün biraz daha eksik hissediyorum. 

Ahmet Hamdi Tanpınar; İstanbul, Paris gibi sevdiği şehirler için “hayatımın tesadüfleri” der. Benim hayatımın tesadüfleri 1999 depremiyle yerle bir olan Adapazarı ve ülkem saydığım İstanbul. Bu iki şehir benim için neydi, ne oldu? Ve çocukluğumun rüyası Karasu. Yok olan bir diyarla birlikte yok olan bir geçmiş ve bu mütevazı geçmişin yerini alan vahşi açgözlülük… 

Ayfer Tunç, “İnsan yaşadığı yere benzer” başlıklı konuşmasında yaratıcı ancak aynı zamanda giderek acımasızlaşan insan ile kent arasındaki ilişkiyi inceliyor.