Ana Sayfa

YUNUS ARAN BİRLİKTELİĞİ

Nezih Eldem


Prof. Nezih Eldem

1921’de İstanbul’da doğdu. İlkokulu Denizli’de, ortaokulu Vefa Lisesi’nde okudu; 1939’da Kabataş Lisesi’ni bitirdi. 15 yaşında üyesi olduğu Güzel Sanatlar Birliği’nin tüm İstanbul ve Ankara sergileri (1935-46) ile Devlet Resim sergileri’ne katıldı. 1944 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi, ve aynı yıl Yüksek Mühendis Mektebi Mimarlık Bölümü’ne Rölöve ve Serbest Resim dersleri öğretmenliğine atandı. Okulun Üniversite statüsüne geçmesinden sonra Bina Bilgis Kürsüsü’nde, Prof. Bonatz’ın asistanı oldu. 1949’da evlendi. 1952’de gittiği Milano’da iki yıl, Mimar Gio Ponti’nin Mimarlık Fakültesi’ndeki dersleri ile bürosunda mimari projelendirme ve endüstri ürünleri tasarımı çalışmalarına katıldı.

İtalya’da üretilen Anıtkabir mozayik bezemeleri ve bronz parmaklıklarının tasarım ve kontrol sorumluluğunu üstlendi.

1954’te doçent oldu. İTÜ’de Mimari Proje stüdyosunda sayısız mimar yetiştirdi, çeşitli derslerin sorumluluğunu aldı.

1962’de profesör oldu. Mekan Örgütlenmesi ve Donatımı Kürsüsü’nün başına getirildi.

1988’de emekli oldu; ancak, İTÜ’deki öğretim çalışmalarını halen sürdürüyor.

1998’de Büyük Ödül (Sinan Ödülü) “bir kuşağın temsilcisi olarak, benimsediği mimari ve mesleki ilkelerden, etik kurallardan hiç ödün vermeksiszin sürdürdüğü uygulamaları ve aynı doğrultuda eğtime yaptığı katkılarıyla, mesleki tutarlılık ve süreklilik açısından referans konumu oluşturan Prof. Nezih Eldem’e...” verildi.

 

Uygulamaları:

1949 Ankara Belediyesi işhanı; 1970, Bebek’te Kınoğlu Apt.; 1961 Yeniköy’de yalı restorasyonu

1964 İTÜ Maden Fakültesi G amfisi

1964 Eski Şark esereleri Müzesi düzenlemesi

1967 Askeri Müze

1971-72 Ziraat Bankası Karaköy Şubesi cephe düzenleme ve ek bina inşaatı

1977-1980 İ.Ü.Akademik Merkezi (A.Yücel-M.Kamil, kısmen uygulandı)

1978 Safranbolu Asmazlar Konağı restorasyonu (D.Kuban-M.Sudalı-K.Kuzucular).

 

Tasarımları:

1977-79 Sultanahmet Meydanı Çevresi ve Ayasofya Soğukçeşme Sokağı Koruma ve Geliştirme Projesi (A.Yücel –M.Kamil)

1978 Kuşadası Kongre Merkezi  (A.Yücel –M.Kamil)

1985-87 Eyüp Merkezi Alan Düzenlemesi (Eyüp Belediyesin’nden M.Yılmaz-F.Ensari)

1980-84 Süleymaniye ve Zeyrek Koruma Planları ve Pilot Projeleri (İstanbul Belediyesi TASK Bürosu).

 

Ödülleri:

Mersin Stadyumu, Gaziantep Ticaret ve Sanayi Odası Binası, İstanbul- Karaköy’de bir işhanı, Harbiye Mektebi’nin Askeri Müze olarak düzenlenmesi, İş Bankası Aydın Şubesi ve Ankara Belediyesi İşhanı için açılan proje yarışmalarında birincilikler, katıldığı pek çok yarışmada derece ve mansiyonlar aldı.??Çeşitli Mimari etkinlikleri:?Eldem, Mimarlar Birliği ve Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Üç dönem Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu üyesi iken, Tarihi Çevre Daimi Komitesi yürütücülüğünü üstlendi. Avrupe Konseyi Parlamentosu’nca, İstanbul’un “korunması gerekli dünya kenti” seçilmesiyle noktalanan (1976) Avrupa Ortak Mimari Mirası Kampanyası’nın tüm etkinliklerine katıldı (1972-75). UNESCO’nun Uluslararası Istanbul ve Göreme Kampanyası’nı (1979) yürüttü. İstanbul Belediyesi’nde UNESCO katılımıyla kurulan TASK Bürosu’nda “UNESCO Uzmanı” sıfatıyla 80’li yılların ortalarına kadar, kampanyanın öncelikli koruma ve pilot proje çalışmalarını yürüttü. UNESCO Uluslararası Kampanyası’nın uygulama aşamasında, değişen belediye yönetimince gündemden kaldırılmasından sonra, Eyüp Merkezi Alan İyileştirme ve Yenileme planı ve onunla bütünleşik binalar ölçeğindeki pilot projeleri tasarladı; ancak proje, uygulama aykırılıkları gerekçesiyle engellendi..     ?