Ana Sayfa

YUNUS ARAN BİRLİKTELİĞİ

"Osmanlı Anıtsal Mimarisinin Evrensel Konumu"

tarih: 
12/11/2007
poster: 
30-DOGANKUBAN.jpg
konusmaci: 

 

 

“Osmanlı Anıtsal Mimarisinin Evrensel Konumu”

Tarih: 11 Aralık 2007

Saat: 14.30

Yer: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fındıklı, İstanbul.


Yunus Aran Birlikteliği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü tarafından Mimar Yunus Aran'ın anısına düzenlenen Konferanslar dizisinin 30. konuşmacısı, “Osmanlı Anıtsal Mimarisinin Evrensel Konumu” başlıklı konuşması ile Prof.Dr. Doğan Kuban olmuştur.

Konuşma 11 Aralık 2007 günü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oditoryumu'nda gerçekleşmiştir.

Konuşmacı hakkında daha fazla bilgi için http://www.yunusaran.org/doğ-kuban adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Konuşma Özeti

Betonarme ve demir çelik strüktürlerin genelleşmesinden önce Romalılar ve Sasamiler’den bu yana aşağı yukarı 2000 yıl büyük açıklıklı anıtsal mekan örtüsü Avrupa’dan Orta Asya ve Hindistan’a kadar uzanan bir coğrafyada tonoz ve kubbe olmuştur.

Osmanlı yapı kültürünün ortak olduğu büyük kubbeli mekan tasavvuru doğuda İslam ülkelerinin ve batıda Rönesans’la birlikte bütün Avrupa’da anıtsal yapı tasarımının en büyük simgesidir.

Osmanlı mimarisi Avrupa geleneği ile İslam geleneklerinin ara kesitinde yapı programını İslam kültüründen, kubbe biçimini Roma ve Bizans’tan alan bir üslup geliştirmiştir.

İslam ve Hıristiyan kültürlerinin ara kesitinde 14. Yüzyıl'dan başlayarak 20. Yüzyıl'a kadar uzanan 600 yıllık bir Osmanlı kubbeli yapı üslubu vardır.

En büyük gösterisine Sinan ile ulaşan bu üslup Avrasya coğrafyasının bu antik merkezinde kendine özgü bir anıtsal yapı geleneği yaratarak evrensel bir tarihi konuma sahip olmuştur.

 

“Osmanlı Anıtsal Mimarisinin Evrensel Konumu”

Prof. Dr. Doğan Kuban

Konuşma metnine ilişkin bilgi yakında yüklenecektir.