Ana Sayfa

YUNUS ARAN BİRLİKTELİĞİ

Prof. Dr. Enis Kortan


Prof. Dr. Enis Kortan

Prof. Dr. Enis Kortan (Vidin 1932), Ankara Maarif Koleji (TED), Atatürk Taksim Liselerinde orta; ve İstanbul Teknik Üniversitesinde yüksek Öğrenimini yaptı. Serbest mimarlık büro faaliyetleri sırasında, bir tanesi uluslararası düzeyde olmak üzere onbir adet mimarlık proje yarışmasında çeşitli ödüller kazandı ve çok sayıda mimarlık eseri vücuda getirdi; bir çok mimarlık yarışmasında da jüri üyeliği yaptı.

1957 yılında Amerika Birleşik Devletlerine gitti ve New York'ta, 20 yüzyılın ünlü mimarlarından ve aynı zamanda da Almanya'da Bauhaus ve ABD'de Harvard'da mimarlık hocalığı yapmış olan Marcel Breuer'in ve sonra da Skidmore, Owings, Merill'in bürolarında görev aldı. Modern Mimarlığa önemli katkıları olan mimarlardan Louis Kahn, Frank Lloyd Wright, Ludwig Mies van der Rohe, Walter Gropius, Eero Saarinen, Gio Ponti v.d. tanıştı ve mesleki ilişkiler kurdu.

Yurda döndükten sonra 1964 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne öğretim görevlisi olarak katıldı, 1973 te Doçent, 1978'de Profesör oldu.

ODTÜ Mimarlık Fakültesinde Dekan Yardımcılığı, ve iki defa Mimarlık Bölüm Başkanlığı, Üniversite Yönetim Kurulu Üyeliği, ODTÜ Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, T.C. Kültür Bakanlığı Taşınmaz Varlıklar Bölge Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Prof. Kortan, araştırmalarını çoğunlukla Modern Türk Mimarlığı üzerine yoğunlaştırmıştır. Eserleri arasında "Türkiye'de Mimarlık Hareketleri ve Eleştirisi 1950-1960"; ?"Çağdaş Üniversite Kampusleri Tasarımı"; ODTÜ Gaziantep Kampusu; ?”Le Corbusier Gözüyle Türk Mimarlık ve Şehirciliği (Türkçe ve İngilizce) ?Mimarlıkta Teori ve Form ?1950'ler kuşağı Mimarlık Antolojisi"; “20.yy Mimarlığına Estetik Açıdan Bakış" gibi kitaplar ile çok sayıda bilimsel ve sanatsal yazıları ve araştırmaları mevcuttur.

1999 yılında, yaş sınırlaması nedeniyle emekli olmuştur; halen serbest mimarlık yaparak mesleğini sürdürmektedir.