Ana Sayfa

YUNUS ARAN BİRLİKTELİĞİ

Prof. Vladimir Vasilyevich Popov


Prof. Vladimir Vasilyevich Popov

1928 yılında Leningrad'da doğan Popov  eğitimini 1951 yılında Leningrad Mühendislik ve  İnşaat Enstitüsünde tamamladı. Lisansüstü çalışmalarını SSCB'ğinin Mimarlık ve İnşaat  Akademisi Leningrad  Bölümünde  tamamlayan Popov, 1957 yılından beri  Leningrad Mimarlık ve Planlama Merkezi “Lenproject” Araştırma  Enstitüsünde calışmaktadır. Bu enstitüde mimarlıktan, Merkezin  Mimarlık Bölümü Müdürlüğü'ne kadar hemen hemen tüm bölümlerinde calışmıştır.

Rusya Federasyonunun Şeref Mimarı ünvanını taşıyan Popov, St.Petersburg Mimarlar Birliğinin Başkanı ve Rusya Mimarlar Birliği Başkanlar Konseyi üyesidir ve Şeref Madalyası ile donanmıştır.

19 yıl boyunca Leningrad şehri Baş Mimar Yardımcısı  olarak görev yapmış ve halen devam etmektedir. 1986 tarihinden günümüze kadar “Lenproject” Enstitüsünün şehir planlama bölümünün en yetkili üyesi olarak calışan Popov, böylelikle şehrin spor ve sağlık alanlarının ve yapılarının tasarım ve inşasından birinci derecede sorumlu olmuştur. Leningrad şehrinde anılan türdeki  elliden fazla komplekste onun imzası bulunmaktadır.

Tasarladığı yapıtlar arasında  St.Petersburg'daki “Victory” ve Constitution “meydanları

“Hydroproject” Enstitüsü binaları, Simferopol ve Ruzayevkadaki Lenin anıtları ve Penza' daki Lermontov anıtı sayılabilir.

Katıldığı birçok yarışmada ödülleri bulunan Popov 1968-1979 yılları arasında şimdi Üniversite olan Leningrad Mühendislik ve İnşaat Enstitüsünde öğretim üyesi olarak çalışmıştır.Halen Rusya Bilimler Akademisinin bir bölümü olan Repin Mimarlık, Resim ve Heykel Enstitüsünde Profesör olarak çalışmaktadır.