Ana Sayfa

YUNUS ARAN BİRLİKTELİĞİ

Semra Teber Yener


Semra Teber Yener

Semra Teber Yener, 1978’te ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden (BA), 1986’da Paris Güzel Sanatlar Akademisi’nden (Ecole D’Architecture Paris-Villemin) (DPLG), mimarlık diploması aldı. Daha sonra, Université de Paris-I / Panthéon-Sorbonne’dan Şehircilik Yüksek Lisans ve 1984’te aynı okuldan Doktora derecelerini aldı.

1979-88 arasında, Paris’te (J. Kalisz, L.Soria, C. Vasconi) çeşitli mimarlık ve kentsel tasarım projeleri üzerinde çalıştı. Berkeley, California Üniversitesi’nde (UC Berkeley), “İleri Telekomünikasyon Teknolojilerinin Kentsel Gelişme ve Çalışma Mekânı Üzerindeki Etkileri"ni inceleyen doktora sonrası çalışması, Fransa ve ABD’de yayımlandı.

1991’de Ankara Kent Girişi Proje Yarışmasında 1. lik Ödülü kazanan Teber, aynı yıl, Tektonika Ltd.’ni kurdu.

Ankara - Eryaman’da 7000 konutluk kentsel yerleşim projesi uygulanan Teber, ODTÜ-Teknokent ve Hacettepe-Teknokent’in kavramsal yapısı ve kentsel tasarım projelerini hazırladı ve ilk binalarının mimari projelerini yaptı.

2000’de, ODTÜ Koleji Kültür Merkezi yapısı ile Tepe Mimarlık Kültürü Merkezi “Mimarlıkta Yeni Arayışlar” Ödülü aldı. Uygulama aşamasındaki Ankara Merkezi İş Alanı Kentsel tasarım projesini hazırladı.

Teber’in, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde, kültür ve alışveriş merkezleri, büro, eğitim, konut yapıları, vb. proje ve uygulamaları bulunmaktadır. Katıldığı çeşitli proje yarışmalarında bir çok ödül kazanmıştır.

Serbest mimarlığın yanı sıra öğretim üyeliği, ve danışmanlık da yapan Teber, Paris Bölgesi Mimarlar Odası ve TSMD üyesidir.