Ana Sayfa

YUNUS ARAN BİRLİKTELİĞİ

Turgut Cansever


Turgut Cansever

Turgut Cansever, 1921 yılında Antalya'da doğdu. 1946 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Miamrlık Bölümünden mezun oldu. 1949 yılında İ.Ü. Edebiyat Fak. Sanat Tarihi Bölümünde doktorasını tamamlayan Turgut Cansever, 1950-51 yılları arasında DGSA'da öğretim Üyeliği yaptı.

1960 yılında Doçent olan Cansever, aynı yıl ODTÜ Mimarlık Fakültesinde bitirme projesi çalışmaları yöneticisi olarak görev aldı.

1957'de istanbul planlama çalışmalarını yürüten Cansever, 1959-60 yıllarında kuruluşunda bulunduğu Marmara Bölgesi Planlama Teşkilatı Başkanlığını, 1961'de ise İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğünü yürüttü.

1974 yılında İmar ve İskan Bakanlığı’nda danışmanlık, 1974-75 yılları arasında İstanbul Metropol Planlama Dairesinde Başkanlığı yaptı.

1974-77 yılları arasında Avrupa Konseyi Türk delegasyonu Üyeliğinde bulundu. 1975-80 yılları arasında İstanbul Belediyesinde, 1980'de Ankara belediyesinde metropol planlama, yeni yerleşmeler, kent merkezleri ve koruma sorunları gibi konularda danışmanlık görevleri üstlendi.

1980 yılında Edirne Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi (bugünkü Trakya Üniversitesi) mimarlık bölümünde bir yarıyıl diploma projesi yönetti. 1983'te Mekke Üniversitesi’nde eğitim programını hazırlayan kurumun danışmanı olarak çalıştı. Mimarlık ve kent sorunları üzerine çeşitli makaleleri yayımlandı.

Cansever, çeşitli alanlardaki tasarım ve uygulamalarında modern mimarlığın sorunlarına çevresel ve kültürel değerlere ağırlık vererek yaklaştı. Ankara'daki “Türk Tarih Kurumu Binası”, Bodrumdaki “Ertegün Evi” ve “Demir Turizm Komleksi” yapılarıyla üç kez Ağa Han Mimarlık Ödülüne layık görülmesinin yanısıra çeşitli uluslararası yarışmalarda dereceleri bulunmaktadır.

http://www.turgutcansever.com